Waldemar Matuška

Waldemar Matuška byl sklář, banjista, zpěvák a herec, jeden z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let 20. století, avšak oblíben je dodnes. Konec života strávil v St. Petersburgu na Floridě.

Waldemar Matuška se narodil jako Vladimír Matuška v Košicích, dětství prožíval v Praze. Jeho matka Mia Malinová byla zpěvačkou Vídeňských operetních divadel. Vyučil se sklářem v Poděbradech a zároveň se snažil vystupovat s různými kapelami – zpíval a hrál na rozličné hudební nástroje (např. kontrabas, banjo a kytara).

Po vojně nastoupil jako osvětový tajemník v Chebu. Začínal v divadélku Reduta, kde se seznámil se Suchým a Jiřím Šlitrem, hrál se skupinou Mambo kvintet. V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor, kde se stal brzy jednou z jeho hvězd. Na prknech zpíval sólově i v duetu – s Karlem Štědrým, Jiřím Suchým a od roku 1961 Evou Pilarovou, s níž sklízel největší úspěchy. Dvakrát vyhrál Zlatého slavíka (ve vůbec prvním ročníku v roce 1962 a druhého 1967), několikrát byl druhý.

Jeho popularita rostla. Začal se objevovat ve filmech jako herec, nazpíval písně na začátku či konci oblíbených seriálů. V roce 1962 odešel i s Evou Pilarovou a Karlem Štědrým do divadla Rokoko. Poté, co se Eva Pilarová vrátila do Semaforu, zpíval v duetu s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Jitkou Zelenkovou a dalšími. Vedle práce v divadle se podílel i na jiných projektech, v rámci kterých nazpíval duety i s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem.

V soukromém životě Waldemara Matušky se vystřídalo několik partnerek. Jeho první manželkou byla Jiřina Šťástková, se kterou se mu narodila dvojčata. Kvůli pochybení při očkování obě holčičky zemřely. V manželství se dále narodil syn Miroslav, aktuálně žijící v Hamburgu. Jeho druhé manželství s Hanou, které se přezdívalo Dulina, také nedopadlo dobře. Další velkou láskou byla herečka Jitka Zelenohorská (známá jako Zdenička z filmu Ostře sledované vlaky). Po pětiletém vztahu však za bouřlivých okolností utekl ke své životní partnerce, kterou byla zpěvačka Olga Blechová.

Koncertoval v zahraničí, v roce 1986 toho využil a zůstal i se ženou v USA, zabydlel se na Floridě. Socialistické úřady poté zakázaly hrát jeho skladby.

 

Hity:

Tereza
Opilá bílá myška s Karlem Štědrým
Eldorádo
Jó, třešně zrály
Ach, ta láska nebeská s Evou Pilarovou
Do věží
To se nikdo nedoví s Helenou Vondráčkovou
Růže z Texasu
Slavíci z Madridu
Sbohem, lásko
Písnička pro Zuzanu
Tuhle rundu platím já
To všechno odnes čas
Tak abyste to věděla s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem
Když máš v chalupě orchestrion
Jen se přiznej, že ti scházim
Když jdou na mužskýho léta
Mám malý stan s Karlem Štědrým

Zemřel 30. května 2009 na Floridě na zápal plic a následné selhání srdce. Pohřeb měl 18. června 2009 a přišlo na něj kolem dvanácti tisíc lidí.