Verona

Verona je česká hudební skupina založená v roce 2001.

Tvoří ji hudebník a skladatel Petr Fider (také producent kapel Holki, Le Monde, Kaamo) a zpěvačka Markéta Jakšlová.

V roce 2002 vydala skupina své první album Náhodou, ze kterého vyšel jako druhý stejnojmenný singl, který se stal ihned hitem. Z tohoto alba vyšly ještě další tři singly Krásnej den, Co nejdýl, Rovnováha. Kromě Rovnováhy byl ke všem natočen videoklip. Z tohoto alba se hrál v rádiích song Tvář velkoměsta, nebyl to však oficiální singl.

Druhé album následovalo o rok později, pilotní singl Nejsi sám poprvé Verona představila na vystoupení v rámci předkapely koncertu německé skupiny Scooter. Při této příležitosti zde Verona natočila záběry pro videoklip k singlu. Druhým singlem z alba Nejsi sám je Kde lásku brát. V tomto roce kapela rozšířila své působení i do sousedního Slovenska, kde vyšlo album Náhodou nejsi sám, což byl mix nejlepších písní z jejích prvních dvou alb.

Singl Nejsi sám nahráli také v angličtině pod názvem Life Is Fun. Ten byl bonusem na jejím třetím studiovém albu Jen tobě, ze kterého jako pilotní vychází stejnojmenná píseň. Videoklip ke druhému singlu Den co den se natáčel v Egyptě.

V roce 2006 pak kapela vydala své čtvrté album Girotondo, kde singl Girotondo byl nazpívaný v italštině, text napsal David Mattioli, všechny ostatní písně otextoval dvorní textař Verony Viktor Dyk, ty novější zase Tom Malár.

Následující rok Verona vydává své první DVD Videokolekce, které obsahuje 8 videoklipů a karaoke verze. Vychází také singl nazpívaný v angličtině You Gotta Move On, který se dostal i do hitparád v Norsku, Bulharsku a Maďarsku.

V roce 2008 vychází Best of, doplněné novými singly Stay With Me a coververzí písně Lenky Filipové Za všechno může čas. V roce 2009 pak kapela vydává singl Do You Really Wanna Know, k němuž natočila videoklip v Polsku. Poslední singly Ztracená bloudím a Hey Boy se pak dostaly na první příčky slovenské i české hitparády.

Singly od posledního alba Best of byly součástí nového studiového alba Den otevřených dveří, ze kterého ještě vyšel singl Bez tebe.