Tiesto

Tiësto (narozen dne 17. ledna 1969) je světově proslulý nizozemský DJ a producent elektronické taneční hudby.

Tijs se narodil ve nizozemském městě Breda v lednu 1969. Již od dvanácti let měl velký zájem o hudbu. Od čtrnácti let se začal hudbě více věnovat a začal být profesionálním DJem na školních akcích. Později se přesunul do místních klubů, kde byl téměř 10 let, v letech 1985-1994, zabydleným DJem. Na hraní v klubech ho musel přesvědčit kamarád Wilfred, který mu rovněž dělal manažera. V malém klubu The Spock v rodném městě hrával v oddělené místnosti o víkendech od deseti večer do čtyř ráno. Ze začátku hrál styly jako New Beat a acid house. Jeho oblíbeným interpretem byla také Madonna, protože její styl hudby prozrazoval, že má ráda tanec.

V minulosti používal několik přezdívek, nicméně většina jeho práce je známa pod jménem DJ Tiësto. V nejnovější produkci ale vypouští známku “DJ” a je znám pouze jako “Tiësto”. Tato přezdívka je zkomoleninou jeho jména v dětství.

roce 1997 založili s přítelem Arny Blinkem vydavatelství Black Hole Recordings, kde vydal svá první CD; Magik a In Search of Sunrise. V letech 1999 a 2000 založili s Ferry Corstenem vlastní trance hnutí zvané Gouryella. V roce 2000 udělal remix písně Silence od kapely Delerium uvádějící Sarah McLachlanovou. Díky tomuto remixu, který se dodnes řadí mezi jeho nejslavnější písně jak si sám velký umělec pochvaluje, si jej oblíbil větší okruh posluchačů. O rok později vydal album In My Memory, ve kterém se nacházelo již několik velkých hitů, které odstartovaly jeho kariéru. Časopisem DJ Magazine byl třikrát zasebou jmenován nejlepším DJ roku v letech 2002 až 2004.

Sotva po vydání druhého alba Just Be se představil v roce 2004 na zahajovacím ceremoniálu letní olympiády v Aténách. Tím se stal prvním DJ, který živě zahrál v historii olympijských her. Zvlášť pro tento ceremoniál vytvořil několik písní, které byly později spojeny v jeden mix a vydány na konci roku. V dubnu 2007 vydal album Elements of Life, v pořadí již třetí studiové album. V Nizozemsku a USA se toto album umístilo v hodnocení na prvním místě a v roce 2008 bylo dále nominováno na Grammy Award. Nejnovější, v pořadí čtvrté album Kaleidoscope, bylo vydáno v říjnu 2009.

Poprvé se Tiesto objevil v ČR v roce 2003 na festivalu Creamfields. Následně v rámci své tour rovněž několikrát navštívil ČR: 18. září 2009 zahrál v O2 areně. V roce 2011 zavítal pro změnu do Brna, kde 17. června přvystoupení[.