Taylor Swift

Americká zpěvačka, textařka a skladatelka. Vyrůstala ve Wyomissing v Pensylvánii a ve čtrnácti se přestěhovala do Nashville v Tennessee.

Podepsala smlouvu s nezávislým vydavatelstvím Big Machine Records a stala se nejmladší písničkářkou, která kdy byla najata vydavatelstvím Sony/ATV Music Publishing. Již po vydání svého prvního eponymního alba (Taylor Swift) v roce 2006 se stala hvězdou country hudby. Třetí singl „Our Song“ z ní udělal nejmladší zpěvačku, která bez cizí pomoci napsala a vydala píseň, která se umístila na prvním místě žebříčku Billboard Hot Country Songs. Dostala nominaci na cenu Grammy v kategorii Best New Artist (Nejlepší nový umělec) v roce 2008.

Druhé album Fearless bylo vydáno na konci roku 2008. Podpořeno úspěchem singlů „Love Story“ a „You Belong with Me“ v hitparádách zaujalo toto album pop crossoverové publikum a stalo se nejprodávanějším albem roku 2009. Album vyhrálo čtyři ceny Grammy v roce 2010, díky čemuž se Swift stala vůbec nejmladší výherkyní Grammy v kategorii „Album of the Year“ (album roku). Její třetí album Speak Now bylo vydáno na konci roku 2010 a prodalo se více než jeden milion kusů již v prvním týdnu od vydání.

Taylor Swift je často popisována jako „miláček Ameriky“ a je známá písněmi, ve kterých často zpívá o lásce. Hudebně se jedná nejčastěji o písně s jednoduchým textem a chytlavou melodií, díky čemuž člověku prakticky okamžitě vejde do povědomí (tzv. Hook) Jako textařka byla oceněna asociací Nashville Songwriters Association a organizací Songwriters Hall of Fame. Mezi další úspěchy Taylor Swift patří deset cen Grammy, patnáct American Music Awards, sedm Country Music Association Awards, šest Academy of Country Music Awards a třináct BMI Awards. Za dobu své kariéry již prodala přes 22 milionů alb a přes 50 milionů písní stažených online. Kromě své hudební kariéry si Taylor Swift vyzkoušela i roli herečky, objevila se v jedné epizodě Kriminálky Las Vegas v roce 2009, v komedii Na sv. Valentýna (2010) a v animovaném filmu The Lorax (2012).

Forbes odhaduje, že si za svou kariéru vydělala přes 165 milionů dolarů. Za rok 2013 vydělala 40 milionů dolarů (téměř 789 milionů korun), což bylo nejvíc mezi lidmi v hudební branži.[1]

Taylor Swift podporuje umělecké vzdělávání, dětskou gramotnost, přispívá na pomoc při přírodních katastrofách, podporuje práva LGBT a charitu pro nemocné děti.

Veřejná image:

V prvních letech své kariéry se Swift podepisovala vzhledem, který sestával z letních šatů a kovbojských bot. Tento módní styl kopíruje mnoho mladých fanoušků, kteří navštěují její koncerty. Na slavnostních událostech se stala známá pro „jiskřivé, korálkové šaty.” Její přirozeně kudrnatý účes byl napodobovám fanoušky a Swift poznamenala: „vzpomínám si jak jsem si rovnala vlasy, protože jsem chtěla být jako všichni ostatní a nyní všichni tento účes napodobují. Je to zábavné.” V roce 2011 byla časopisem Vogue požádána, aby si ostřihala ofinu na titulní stránku magazínu. V roce 2014 si vlasy nechala zkrátit a dnes často nosí vlasy narovnané. V roce 2011 byla jmenována magazínem Vogue ikonou amerického stylu. Byla jmenována nejlépe oblékanou ženou za rok 2014.

Skoro vždy nosí červenou rtěnku.