Steve McQueen

Steve McQueen, celým jménem Terence Stephen McQueen byl americký filmový herec.

Narodil se v Beech Grove (předměstí Indianapolis) ve státě Indiana v USA. Jeho otec, který byl pilotem-kaskadérem v leteckých cirkusech, opustil rodinu krátce po Stevově narození. Matka, která si nevěděla rady s výchovou, dala syna k výchově strýci Claudovi, který měl velkou farmu v Slateru ve státě Missouri.

Ve věku 14 let vstoupil do uličního gangu, proto ho matka poslala do Junior Boys Republic, což byl „dům pro problémové chlapce“ v Chino Hils v Kalifornii. Jakmile opustil Chino, zapsal se v roce 1947 do Námořní pěchoty USA, kde sloužil do roku 1950.

V roce 1952 začal studovat herectví za finanční pomoci zákona zvaného G. I. Bill, který umožňoval bývalým příslušníkům ozbrojených sil USA získat bezplatné vysokoškolské vzdělání, a vystupovat začal v New York’s Neighborhood Playhouse. Příležitostně hrál v divadle; ve filmu debutoval ve snímku Somebody Up There Likes Me (1956).

Jeho první významnou rolí se stala úloha v klasickém hororu The Blob (1958). V témže roce získal hlavní roli lovce v seriálu Wanted: Dead or Alive, který běžel až do roku 1961. Největší popularitu získal jako pistolník Vin ve filmu Sedm statečných (The Magnificent Seven, 1960) po boku Yula Brynnera a Charlese Bronsona, kde chránili mexickou vesnici před bandity. Druhým akčním filmem, který zdokonalil jeho image, byl Velký útěk (1963), kde hrál vězně v německém zajateckém táboře za druhé světové války. Mezi nezapomenutelné patří také výkon ve snímku Motýlek, ve kterém si zahrál hlavní roli společně s Dustinem Hoffmannem.

Jednou z jeho dalších slavných filmových rolí byla i postava nebojácného velitele hasičů O´Hallorhana v katastrofickém thrilleru Skleněné peklo (1974), kde hrál s Paulem Newmanem, Richardem Chamberlainem, Robertem Vaughnem, Faye Dunawayovou a mnoha dalšími. Dále je třeba zmínit roli detektiva Franka Bullita v kriminálním thrilleru Bullitův případ (1968), kde hrál po boku Jacqueline Bissetové.

Šlo o mužnou a lakonickou americkou filmovou hvězdu 60. a 70. let 20. století, působil chladně a stoicky. Jím ztvárňovaní hrdinové často mluvili svou filmovou akcí a jen zřídka slovy.

Zemřel v nemocnici při operaci plicní rakoviny.