Ska-P

Ska-P je ska punková hudební skupina založená v Madridu v roce 1994.

Jméno skupiny (vyslovované jako es’ka-pe) je založeno na spojení slov ska a punk, vytvářejíc tak foneticky znějící španělské ‘escape’ (únik, útěk nebo také východisko).

ka-P je kapela velmi otevřená a upřímná ve svých textech. Tématy písniček Ska-P jsou např. lidská práva, zrušení trestu smrti, sociální nespravedlnost, antifašismus, antikapitalismus, antisionismus, legalizaci marihuany a práva zvířat (zrušení býčích zápasů). Skupina oslavuje dělnickou třídu a její postavení. Naopak poukazuje na nerovnosti mezi lidmi a vyzývá k okamžitému řešení. Zastánci multikulturalismu a osobní volnosti. Několik skladeb je namířeno proti církvi, jedna přímo proti papeži Benediktovi XVI.

Občas bývá zařazena jako politická, silně levicově založená anarchistická hudební skupina. Ska-P kombinuje upřímné a výstižné texty s rychlostí punkového stylu a melodií ska. Jejich vyhraněný postoj je vidět už na neobvyklých účesech. Někteří členové mají číra, zatímco ostatní jsou skoro vyholení s copem na zadní části hlavy.

Ke konci roku 2004 oznámili práci na novém albu. Po volbě 4 proti 2 v únoru 2005 se na světě objevilo nečekané oznámení o přestávce. Členové budou v této přestávce pracovat na vlastních projektech. Poslední koncert proběhl v Madridu, 24. září 2005. Skupině tleskal desetitisícový stadion La Cubierta. Ska-P vystoupili i na českém hudebním festivalu Rock for People v červenci 2004.

12. října 2007 Ska-P oznámili návrat, který oficiálně uskutečnili 24. dubna 2008. 7. září 2008 vydali nové album o 13 písních nazvané Lagrimas Y Gozos, což přeloženo znamená “Slzy a radost”. Spolu s návratem kapela začala od podzimu roku 2008 opět pravidelně koncertovat. Na začátku roku 2009, konkrétně 10. února, zavítali Ska-P podruhé do České republiky. Po dvou změnách konání koncertu nakonec zahráli v Praze v Tesla Aréně. Po třetí do České republiky zavítali o pár měsíců později na festival Rock for People 2009. Po čtvrté v roce 2010 na festival Mighty Sounds a po páté v roce 2013 v Tipsport Aréně. Naposled vystoupili v České republice v roce 2014 na festivalu Trutnoff.