Shakira

Shakira Isabel Mebarak Ripoll, používající své první jméno Shakira, je kolumbijská zpěvačka, autorka textů a písní, producentka, choreografka a modelka.

Narodila se a vyrůstala ve městě Barranquilla ve státě Kolumbie. Na počátku devadesátých let vydala svá první neoficiální studiová alba, Magia a Peligro, ve španělském jazyce. Další byla oficiální alba, která dosáhla významnějšího úspěchu, Pies Descalzos (1996), její čtvrté album Donde estan los Ladrones? (1998).

V anglicky mluvících a jiných zemích se prosadila až v roce 2001 se svým prvním anglicky nazpívaným albem Laundry Service, kterého se prodalo přes 20 milionů kusů.

Je také jedinou z této země, které se podařilo dostat na vrchol hitparád Billboard Hot 100 a UK Singles Chart.

V době, kdy jí bylo deset až třináct let, se jí dostávalo pozvání na různé akce v rodném městě a dostala se tak částečně do povědomí. V této době se seznámila s místní producentkou Monicou Arizou, která z ní byla nadšená a snažila se jí v její kariéře pomoci. Během letu z Barranquilly do Bogoty přesvědčila Ariza zástupce Sony Columbia Cira Vargase, aby si Shakiru v jednom motelu poslechnul. Shakira se mu zalíbila a předal její kazetu řediteli firmy Sony. Ovšem ředitel příliš nadšený nebyl a mínil, že Shakira je spíš ztracený případ. Vargasovi to ale nevadilo a uspořádal v Bogotě konkurs, kam pozval i zástupce firmy Sony Columbia. Shakira zde vystoupila se třemi písněmi a zaujala natolik, že s ní podepsali smlouvu na tři alba.

Osobní život:

V roce 2000 začala chodit s Antoniem de la Rúou, což je syn bývalého argentinského presidenta Fernanda de la Rúy. V březnu 2001 ji požádal o ruku. Svatba se však neuskutečnila a v roce 2010 se spolu rozešli. V současné době tvoří pár s o deset let mladším španělským fotbalistou FC Barcelona Gerardem Piquém. 22. ledna 2013 ve 21:36 hodin se jim narodil jejich první společný syn, Milan Piqué Mebarak ve španělské Barceloně. Rodila na vlastní žádost císařským řezem. Shakira pojmenovala svého syna podle toho, co znamená milý, milující, laskavý ve slovanských jazycích, dychtivý, namáhavý ve starém Římě a sjednocení v Sánskrtu. Shakira těhotenství dlouho tajila a spekulujícím médiím zapírala svůj „jiný stav“, dokud jí nezačalo růst bříško a zpěvačka musela s pravdou ven. V roce 2016 se Shakiře a Gerardovi narodil jejich druhý syn, narodil se 1.3.2016 ve Španělsku v Barceloně. Dali mu jméno Sasha. Když se jim narodil první syn, tak se Gerard Piqué přistěhoval od rodičů k Shakiře.