Ridley Scott

Sir Ridley Scott je britský režisér, producent, a scenárista. Proslavil se především režírováním filmů Vetřelec  a Gladiátor.

Ridley se narodil v South Shields v Tyne and Wear. Vyrůstal ve vojenské rodině; jeho otec, královský armádní důstojník, byl často v zámoří a se svým synem nebyl v kontaktu, stejně tak Ridleyho starší bratr Frank se v mládí připojil k obchodnímu loďstvu. I kvůli otcově práci se Scottovi často stěhovali; bydleli v Cumbrii, Walesu i Německu.

Po konci druhé světové války se ale vrátili do rodné severovýchodní Anglie a usadili se v Teesside, jejíž okolí se později stalo Ridleyho inspirací pro mnoho scén v Blade Runner. Sám Ridley našel velkou zálibu ve sledování filmů, mezi jeho oblíbené patří například Lawrence z Arábie (1962), Občan Kane (1941) nebo Sedmi samurajů (1954). Studoval na Grangefieldském gymnnáziu v Teesside v letech 1954 a 1958 a později na Hartlepool College of Art, kde získal titul. Získal i magisterský studijní program na Royal College of Art, kde studoval od roku 1960 až do roku 1962.

Stal se spoluzakladatelem časopisu RCA ARK a na konci studijného programu vytvořil i černobílý krátkometrážní film Ten kluk s kolem, kde hrál i jeho otec a mladší bratr Tony. Tento film se později stal charakteristickým znakem jeho stylu. Po absolobování školy v roce 1963 začal pracovat v BBC. V té době obdivoval Stanleyho Kubricka, amerického režiséra a scenáristu. V BBC se také zúčastnil programu pro začínající režiséry.

V roce 1968 Ridley odešel z BBC a společně s bratrem Tonym založili Ridley Scott Associates; produkční společnost vytvářející filmy a reklamy. Pět členů ze Scottovi rodiny pracuje právě v této společnosti, bratr Tony se stal úspěšným režisérem a Ridleyho synové Jake a Luke a dcera Jordan jsou tvůrci reklam. V roce 2012 ale Tony Scott spáchal sebevraždu skokem z mostu.

Oženil se s herečkou Gianninou Faciovou, který hrála téměř ve všech jeho filmech s výjimkou Amerického gangstera (2007). Jeho mladší bratr Tony (1944-2012) byl také režisérem (Top Gun, Policajt v Beverly Hills II).