Petr Jákl

Petr Jákl (* 14. září 1973) je český producent, režisér, kaskadér, příležitostný herec a bývalý reprezentant v judu.

Pochází ze sportovní rodiny. Jak strýc František tak otec Petr spojili své životy se studiem juda. Otec byl prvním českým účastníkem judistických soutěží na olympijských hrách (1972) a od roku 1993 prezident Českého svazu juda.

Jeho manželkou je bývalá moderátorka zpráv o počasí na Prima TV Romana Vítová. Mají spolu dvě dcery Sofii (2008) a Elisu (2011).

 

Sportovní kariéra:

Na velkém podniku se objevil poprvé v roce 1994 ve váze polotěžké. Na akademickém mistrovství světa v témže roce vybojoval bronzovou medaili. Vše směřoval k účasti na olympijské hry v Atlantě v roce 1996. Na mistrovství Evropy 1996 si měl potvrdit postup na olympiádu, jenže prohrál v prvním kole s Litevcem Ambraskou a ke všemu si zranil nohu. Rekonvalescence trvala 2 měsíce a kýžený bod, který mu nakonec ke kvalifikaci scházel, neměl možnost získat. Nepomohla ani žádost na MOV pro pozvánku.

Po olympijské sezóně 1996 přešel mezi těžké váhy, kde pokračoval v solidních výsledcích. Trpěl však častými zraněními a nemohl se kvalitně připravit na mnoho velkých turnajů. Především ho trápila záda a kolena. V roce 1998 vybojoval bronzovou medaili na akademickém mistrovství světa, které se konalo v Praze.

V olympijském roce 2000 se v březnu opět zranil (koleno). Do mistrovství Evropy se dokázal dát dohromady a 7. místem vybojoval kvalifikaci na olympijské hry v Sydney. V prvním kole porazil svého velkého rivala Rumuna Munteana, ale ve druhém podcenil kvality Brazilského zápasníka judo Hernandese, který ho hodil na ippon.

Po olympijských hrách 2000 se na vrcholném podniku neobjevil. V roce 2001 ukončil sportovní kariéru kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům. Věnoval se kaskadérským činnostem, pracoval jako vyhazovač a objevil se i v několika filmech ve vedlejších rolích. Později se prosadil jako producent komerčních projektů. Dokonce se ujal režie celovečerního filmu o druhém nejznámějším českém vězni Kajinkovi (2010), který natočil po americkém stylu. V roce 2010 navštívilo film 790 792 diváků při celkových tržbách 83 495 208 Kč.