Nicolas Cage

Jen málokterá hvězda je tak podivná jako on.

Herec rozdělující diváky na dvě nesmiřitelné skupiny, kterého milují režiséři a stěžují si na něho jeho herečtí kolegové (asi pro jeho velkou lásku k improvizaci, díky které ho právě režiséři tak moc obdivují a obsazují do svých filmů).

Rodným jménem Nicholas Coppola se narodil 7. ledna v roku 1964, v Long Beach, v Kaliforni. Otec se jmenoval August Coppola (bratr slavného režiséra Francise Forda Coppola) a byl profesorem literatury. Nicolas má dva starší bratry Marca a Christophera. Aby jeho úspěch nebyl spojovám s členy jeho slavné rodiny, tak si před svou hereckou kariérou změnil jméno. Našel jej v komiksovém časopise u postavičky s názvem Luke Cage. I když si změnil své jméno, svého strýce často navštěvoval v San Francisku a částečně se od něj i učil.

K herectví se dostal pomocí studia v letní divadelní konzervatoři v San Francisku. Tam si potvrdil to, že se chce stát profesilonálním herce. Poprvé o herectví začal přemýšlet, když viděl film “East of Eden” z roku 1955, kde ho uchvátil výkon Jamese Deana. Rozhodl se tak opustit předčasně střední školu a šel se naplno věnovat herectví. První role přišla v roce 1981 v televizním filmu “Nejlepší časy” (Best of times). Hned na to hrál ve filmech “Fast Times at Ridgemont High” a “Valley Girl”, to byly roky 1982 a 1983. Oba dva snímky nezaznamenaly nijak větší úspěch.

Ale další snímek “Rumble Fish” již úspěch zaznamenal a Nicolas se trochu stal známější osobností. I kdy nesehrál žádnou z hlavním rolí. Tento film režíroval jeho slavný strýc Francis Ford Coppola. Poté role seržanta Al Columbato ve válečném dramatu “Birdy” v roce 1984, kde si zahrál jednu z hlavních rolí. Dále pak film “The Boy in Blue” a “Peggy Sue Got Married”, obojí mělo premiéru v roce 1986.

Filmografie Nicolase Cage je dlouhá a čítá zhruba 50 filmů. Jeho role z prvu nebyli nikterak velké a i on se musel prokousát s postupem času nahoru k rolím větším. Občas jej obsadil jeho strýc do filmu, který právě připravoval a tím si Nicolas nejen přivydělal, ale i získal zkušenosti a slávu. Nominaci na Zlatý glóbus obdržel v roce 1987 za film “Moonstruck”. Tento film získal celkem tři Oskary – Hlavní ženská role (Cher), vedlejší ženská role (Olympia Dukakis) a nejlepší scénář (John Patrick Shanley). Dále nezapomeňme na film “Raising Arizona” ve stejném roce. O rok později “Never on Tuesday”, film “Vampire’s Kiss” v roce 1989, film “Fire Birds” v roce 1990 a film “Wild at Heart”.

Další desetiletí začal s filmem “Zandalee” a “Deadfall” v roce 1993. Takový menší zlom byl i v roce 1995 s filmem Opustit Las Vegas (Leaving Las) a hned poté ve filmu “Skála” (The Rock), kde si zahrál společně s Seanem Connerym. Následovaly filmy “Con Air” v roce 1997 a pak strhující dramatický film “Tváří v tvář” (Face Off), kde ztvárnil postavy Teroristy a agenta FBI, stejně tak jako John Travolta. S půvabnou Meg Ryan si zahrál ve filmu “Město andělů” (City of Angels) v roce 1998. Ve stejný rok natočil i film “Hadí oči” (Snake Eyes) a o rok později veliké drama “8mm”. V roce 2000 si zahrál s Angelinou Jolie ve filmu “60 sekund” (Gone in Sixty Seconds), který ho posunul k 20ti mil. honorářům.

V novém miléniu si zahrál s Pénelope Cruz a Christianem Balem ve filmu “Mandolína kapitána Corelliho” (Captain Corelli’s Mandolin) a o rok později ve filmu “Kód Navajo” (Windtalkers). V roce 2002 natočil film “Sonny” a “Adaptace.” (Adaptation.). Ta má premiéru v polovině roku 2003. Na rok 2003 plánuje ještě film “Matchstick Men” a na rok 2004 filmy “National Treasure”, “Land of Destiny” a “Ghost Rider”.

V roce 2002 se mu narodil syn s modelkou Kristine Fulton, které ho pojmenovali Weston Coppola Cage. Vztah vydržel několik let. V roce 1995 se oženil s herečkou Patriciou Arquette, se kterou se ale v roce 2001 rozvedl bez závazků. O rok později se opět oženil a tentokrát s herečkou “Lisou Marie Presley”. To bylo jeho nejkratěí manželství ze všech, jelikož vydrželo pouhé 3 a půl měsíce.

Jeho honoráře začaly na pěti tisících dolarech za film – “Valley Girl”. Za Skálu si odnesl 4 mil. a za “Tváří v tvář” 6 miliónů. Deseti miliónovou hranici překonal s filmem “Hadí oči” v roce 1997, konkrétně si odnesl 16 mil. 20 000 000 dolarů inkasoval za filmy “60 sekund” a “Kód Navajo”. Film “Adaptace” ho obohatil o další dva milióny.