Martin McDonagh

Martin McDonagh je britský dramatik a filmový režisér irského původu.

McDonaghovi rodiče se oba narodili v Irsku, jeho matka pochází z Killeenduff v hrabství Sligo, jeho otec se narodil v Connemarském Lettermullenu v hrabství Galway. On sám trávil pravidelně léto v západním Irsku, kde se seznámil se svérázným místním dialektem, který později použil ve svých hrách.

 

Tvorba:

Hry Martina McDonagha se vyznačují scénami explicitního násilí, vulgarismy a černým humorem, který má místy nádech grotesky. McDonaghova tvorba může být zařazena k žánru britského divadla “in yer face”. Martin McDonagh je celkem populárním a komerčně úspěšným autorem, jeho hry jsou neustále překládány a uváděny po celé Evropě.

 

Divadelní hry:
McDonaghovou nejúspěšnější hrou dodnes zůstává jeho prvotina Kráska z Leenane, za kterou mj. obdržel Cenu londýnských kritiků pro nejslibnějšího autora. Kráska z Leenane je součástí tzv. Connemarské trilogie, do které patří ještě Lebka z Connemary a Osiřelý západ. Autorovo dílo pokračuje tzv. Aranskou trilogií, sestávající se z her Mrzák inishmaanský, Poručík z Inishmooru a Smrtky z Inisheeru. Další hrou byl Pan Polštář (The Pillowman).

Mrzák Innishmaanský (The Cripple of Innishmaan) : Tato hra je temnou komedií o postiženém chlapci Billy Clavenovi, který se snaží získat roli v natáčení dokumentu “Man of Aran”. Tento dokument byl skutečně natočen ve třicátých letech jedná se o hraný dokument o lidech z ostrova Aran.

 

Film:
V roce 2006 získal McDonagh Oscara za svůj autorský krátký film Six Shooter. Poté co vyhrál Oskara, vstoupil v jednání se společností Focus Features, jehož výsledkem byla nabídka režírovat film podle svého vlastního scénáře. Tento film byl uveden do kin v roce 2008 pod názvem V Bruggách (In Bruges). V hlavních rolích filmu hrají Colin Farrell, Brendan Gleeson a Ralph Fiennes. Film pojednává o páru nájemných zabijáků, které jejich povinnosti přivedly do belgického města Bruggy. Film byl uveden v rámci úvodního večera filmového festivalu Sundance. Ve spolupráci s Colinem Farrellem pokračoval i později, v roce 2012 Farrella obsadil ve své filmové komedii Sedm psychopatů (Seven Psychopaths).

 

McDonaghovy hry v Čechách:

Co do počtu inscenací zatím s přehledem vedou dramata Kráska z Leenane a Poručík z Inishmooru. O první uvedení McDonaghova díla v České republice se postarala Komorní činohra, která v režii Jiřího Bábka uvedla Krásku z Leenane v Divadle v Řeznické bez zájmu kritiků, největší úspěch u kritiků však měla Sokolova inscenace Osiřelého západu v pražském Činoherním klubu (mj. druhé místo v Anketě Divadelních novin o nejlepší inscenaci roku, nominace na Cenu Alfréda Radoka v kategoriích Inscenace roku a Mužský herecký výkon roku /Jaromír Dulava za ztvárnění Colemana Connora/). Brněnský Buranteatr v současnosti inscenuje hru Pan Polštář v režii Jiřího Hájka.

Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvádí hry Mrzák inishmaanský a Osiřelý západ, roku 2017 uvedli také Krásku z Leenane. Činoherní studio Ústí nad Labem navíc inscenuje hru Lebka z Connemary v režii Jana Jankovského.