Marie Doležalová

Marie Doležalová je česká herečka a blogerka.

Narodila se v Karviné, základní školu absolvovala v Trutnově. V roce 2007 maturovala na hudebně dramatickém oddělení Pražské konzervatoře, 6. ročník dokončila v roce 2009. Na první pokus se ale na tuto školu nedostala, ale pak se zúčastnila konkurzu na chystaný televizní film Jiřího Krejčíka. Roli sice nedostala, ale začala na sobě víc pracovat, i s pomocí Yvetty Kornové. Po dobu studia hrála v představeních Divadla Konzervatoře.

Poté byla členkou souboru Strašnického divadla a hrála ve svém vlastním muzikálu Krysy. Na Krysy navázala svojí druhou hrou Zápalka, aneb noc v kabaretu (2010), kterou také sama režírovala. Před kamerou se poprvé objevila v televizní pohádce Lojzička je číslo Jaroslava Hanuše (2006), ve filmu debutovala v roli Išky v Pusinkách Karin Babinské (2007). Hrála také v několika televizních seriálech a v klipu k písni Anděl Xindla X. Je členkou hudební skupiny Olats otesoc, jejíž základ tvoří spolužáci z konzervatoře, pro kterou skládá písničky. Koncerty kapely se vyznačují humorem, různými převleky a hereckými čísly.

O kapele Doležalová říká: „Jedinou naší ambicí je výzkum, kam až lze v trapnosti dojít.” S Janem Cinou také účinkovala na festiválku pantomimy, pohybu a improvizace Jsem spokojenej v kině Aero a uváděla s ním televizní pořad Planeta Yó (2011). Spolu se skupinou Olats otesoc se podílela na krátkém animovaném filmu Až po uši v mechu (2015). Nyní je členkou souboru Divadla Na Fidlovačce

Psala blog Kafe a cigárko o životě herečky, který získal Literu za blog roku v rámci cen Magnesia Litera 2015. Na podzim roku 2015 vyšel blog knižně, o rok později vyšel i jako audiokniha, načetla jej sama herečka. Napsala také několik textů pro časopis Reportér.

V roce 2015 vyhrála spolu s Markem Zelinkou taneční soutěž celebrit České televize StarDance …když hvězdy tančí.

 

Filmy a seriály:

Pusinky, 2007 – Iška
Praho, má lásko, 2012
Krásno, 2014
Parádně pokecal, 2014 – Marie
Sezn@mka, 2016
Lojzička je číslo, 2006 – Lojzička
Šejdrem, 2009 – Dáňa
Osudové peníze, 2010
Definice lásky, 2012
Princezna a písař, 2014 – dvorní dáma
Ordinace v růžové zahradě – Saša Jurigová (dívka z děcáku)
Dobrá čtvrť – Šárka
Comeback – Alexandra (Saša) Bůčková
Vyprávěj – Milena Jeníková
Aféry – Kristýna Pavlíčková
Obchoďák – Miroslava
Helena – Vendy
Cesty domů – Alena Brázdová
Neviditelní – Berková (vodnice, která topí)
Kriminálka Anděl – Izabela Pláničková / Šárka Franková
Svět pod hlavou – Simona Marvanová (mladší), matka hlavního protagonisty
Kafe & Cigárko – Stream.cz