Mandrage

Mandrage je plzeňská popová kapela s vícejazyčně znějícím názvem – maďarsky Mandrage čteno jako “mandráš”.

Skupina se proslavila hity jako jsou Šrouby a matice, Františkovy lázně, Hledá se žena a Na dlani. Má 5 členů.

V roce 2001 otcové Víta a Matyáše byli na společné oslavě skupiny Mediterian, kde se rozhodli, že by si kluci spolu mohli zahrát společné písně. Tím vzniklo duo Víťa (zpěv a kytara) a Mates (bicí). Mezi roky 2002 a 2003 do skupiny přistoupil jejich kamarád (klávesy a harmonika), po čase však odešel. Kluci si začali skládat vlastní písně a zúčastnili se bezúspěšně soutěže Múza v Plzni. Na této akci potkali Pepu Bolana, který v té době hrál v kapele Velvet Ecstasy, a Coopiho, který v té době hrál ve skupině Pornocowboys. Spolu potom odehráli několik koncertů. V roce 2004 se do kapely Mandrage (Víťa (zpěv, kytara), Mates (bicí) a Coopi (baskytara)) přidali i František a Josef Bolan (zpěv, kytara).

V roce 2005 vzniklo demo Říkala, že jí trápí cosi, o rok později Mandrage uzavřeli smlouvu s Universal Music.

V roce 2007 skupina vydala dlouhohrající CD s názvem Přišli jsme si pro vaše děti. Také byla nominována na „Objev roku“ v cenách Anděl a cenách hudební televize Óčko. Skupina vystupovala také jako předskokan skupiny PEHA. O rok později skupina vystupovala na turné skupiny Wanastowi Vjecy.

V roce 2009 skupina vydala v pořadí druhé CD s názvem Hledá se žena pojmenované podle stejnojmenného hitu. Stali se vítězi Óčko hudebních cen v kategorii rock.

Během roku 2010 singl Hledá se žena obsadil první místa hitparád v České republice. Skupina se vydala na první větší turné pojmenované Hledá se žena Tour. Také vystupovala na koncertě skupiny Divokej Bill a byla jednou z nejvíce koncertujících skupin v ČR. S písní Hledá se žena byla nominována na cenách Anděl a stala se vítězem v hudebních cenách TV Óčko a vítězem v kategorii objev roku slovenské Musiq1. Turné Mandrage „Hledá se žena Tour“ zahrnovalo projekt hledání ženy, do kterého se zapojilo přes 250 žen a dívek (na webových stránkách pro ně hlasovalo více než 100 000 uživatelů). Výherkyně potom strávila víkend se skupinou.

V roce 2011 skupina oslavila 10 let fungování, s výročím bylo spojeno turné Tour 10 let Mandrage po ČR, SR, VB a SRN. Skupina vydala nové album nazvané Moje krevní skupina a do rádií pustila jako první z alba singl Františkovy lázně. Singl byl pojatý jinak než předchozí písně, bylo přidáno více electra a zvukových efektů. Později vydala i Šrouby a matice. Celé album vyšlo 27. listopadu. Skupina opět vyhrála cenu TV Óčko v kategorii rock.

V roce 2012 měla píseň Šrouby a matice úspěch ve všech hitparádách moderní hudby v ČR. Stala se nejhranější skladbou v rádiích tohoto roku. Proběhlo tour Moje krevní skupina. V cenách Anděl skupina obsadila s písní Šrouby a matice 2. místo v kategorii “Skladba roku” a 1. místo v kategorii “Skupina roku”. V anketě Žebřík s tímto songem obsadila 1. místo v kategorii “Skladba roku” a 2. místo v kategorii “Skupina roku”. V anketě Český Slavík Mattoni se skupina umístila na 4. místě jako skupina roku. V roce 2013 fanoušci nominovali skupinu Mandrage v hudebních cenách Óčka v kategorii “Skupina roku”, skupina skončila na druhém místě.

V roce 2013 odehrála skupina mnoho koncertů a zúčastnila se velkých festivalů. Skončila 3. v hudebních cenách Óčka v kategorii “Skupina roku”. Na podzim 8. 11. 2013 vydala album “Siluety”. Hudební kritici jej přijali pozitivně a hodnocení bylo převážně kladné. V prosinci vystupovali pro Kapku naděje v O2 aréně.

V roce 2014 v lednu vystupovali na Tříkrálové sbírce. Na jaře 1. března odstartovalo jejich doposud největší turné Siluety tour. Odehráli celkem 14 koncertů v Česku a jeden na Slovensku. Na hudebních cenách Žebřík vyhráli 1. místo v kategorii skupina a 2. místo v kategorii skladba roku, v níž bodovala píseň Siluety.

V roce 2015 vydali Mandrage zatím svou poslední řadovou desku nazvanou Potmě jsou všechny kočky černý. Jedná se o velmi taneční album, v rozhovoru pro iReport uvedli, že po spíše zasněných melodiích (Siluety) a akustickém divadelním turné chtěli vnést trochu života do své produkce.