Linda Hunt

Linda Hunt, rodným jménem Lydia Susanna Hunter, se narodila 2. dubna 1945 v Morristownu v New-Jersey.

Její matka učila na Westport School of Music a současně doprovázela sborový kostelní chór. Její otec byl dlouhou dobu víceprezidentem naftařské společnosti na Long Islands. Posledním členem rodiny je další dcera Huntových Marcia. V době dospívání Linda přestala záhadně růst. Následně se zjistilo, že trpí nanismem (trpasličí vzrůst). Avšak nebyla na tom ještě tak nejhůře – měřila 145 cm a její výška jí o mnoho let později dopomohla k její životní roli, která jí vynesla i Oscara.

Po menších rolích v televizních filmech se Linda Hunt poprvé objevila i ve skutečném filmu – a to v muzikálu PEPEK NÁMOŘNÍK (1980) v hlavní roli s Robinem Williamsem. Následující role v jejím teprve druhém filmu jí přinesla nevídaný úspěch a slávu. Byla totiž obsazena do mužské role liliputánského kameramana Billyho Kwana ve válečném dramatu Rok Nebezpečného Života (1982) v hlavních rolích s Melem Gibsonem a Sigourney Weaver. Za svůj nenapodobitelný výkon si jako vůbec první herečka, která ztvárnila mužskou roli, odnesla Oscara v kategorii herečka ve vedlejší roli. Její výkon byl ohodnocen i nominací na Zlatý Glóbus ve stejné kategorii.

Linda Hunt je také velmi dobře známá v divadle. Za své jevištní výkony obdržela dvě ceny Obie a roku 1984 byla nominována na cenu Tony za hlavní roli v A.L. Kopitovu Konci světa. Mezi další divadelní role, které ztvárnila patří například: postava tety Dan ve hře W. Shawna Teta Dan a citrón, nedávná role sestry Aloysius ve hře J.P. Shanleyho oceněné cenou Tony Podezření a další.