Leonardo DiCaprio

Ve snímku Revenant Zmrtvýchvstání obdržel Oscara za nejlepší mužský výkon v hlavní roli, Zlatý glóbus i Cenu BAFTA.

Narodil se 11. listopadu 1974 poblíž Hollywoodu v Kalifornii jako jediný syn ilustrátora a distributora undergroundových komiksů, napůl Itala a napůl Němce, a jeho ženy, sekretářky německého původu s ruskými kořeny.

Jeho matka se přistěhovala z Německa do Spojených států během padesátých let, zatímco jeho otec byl již ze čtvrté generace americké rodiny původem z jižní Itálie (oblast kolem Neapole) a Bavorska v jižním Německu. Leonardova babička z matčiny strany, Helena Indenbirken (1915-2005), rozená jako Yelena Smirnova, byla původně ruská imigrantka, která začala až posléze v Německu budovat svou rodinu. Hercovy kořeny jsou tak následkem toho opravdu neskutečně pestré.

Jeho rodiče se seznámili na vysoké škole a téměř okamžitě se spolu odstěhovali do Los Angeles. O jeho křestním jménu se traduje historka, že jej dostal během návštěvy muzea v Itálii, kdy si jeho těhotná matka zrovna prohlížela obraz Leonarda da Vinci a prvně ucítila kopnutí svého malého dítěte. Počínaje tímto incidentem bylo jasné, že jej pojmenuje právě po tomto proslulém renesančním umělci – Leonardo. V roce 1975, když byl pouhý jeden rok stár, se rodiče rozvedli a on dál vyrůstal převážně s matkou a s otcem se vídal jen občas.

Když vyrostl, navštěvoval základní školu Seeds, později maturoval na John Marshall High School a následně pokračoval ve studiu na Los Angeles Center for Enriched Studies (LACES) po dobu čtyř let.

Během svého života měl několik vztahů, převážně s modelkami těch nejzvučnějších jmen jako Kristen Zangová (1996–1998), Gisele Bündchen (2000–2005) a od roku 2005 izraelská modelka Bar Refaeli. Od roku 2011 (po rozchodu s Bar Rafaeli) byl často vídán v přítomnosti americké herečky a modelky Blake Lively. Mezi jeho blízké přátele patří herci Tobey Maguire, Kevin Connolly, Lukas Haas a Kate Winslet.

Jde o velkého sympatizanta ochrany životního prostředí a dlouhodobě se věnuje taktéž různým humanitárním činnostem (společně s Georgem Clooneym daroval 1 milion dolarů na podporu Haiti zasažené zemětřesením roku 2010).

Roku 2014 byl generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem jmenován poslem míru Spojených národů s přednostním zaměřením na boj proti globálnímu oteplování. V rámci toho mimo jiné natočil film Je s námi konec? o dopadech globálního oteplování způsobeného lidmi.