Jim Carrey

James Eugene Carrey, známější jako Jim Carrey je kanadský herec-komik známý svými groteskními hereckými výstupy v komediích jako Ace Ventura, Blbý a blbější, Maska, Lhář lhář, či Božský Bruce.

Zatímco Carrey se snažil získat práci a učinit jméno pro sebe, jeho otec se snažil pomáhat mladému komikovi sestavit scénář a dovezl ho do Toronta, aby debutoval v komediálním klubu Yuk Yuk. Carreyho předstírání bombardovalo a to mu dalo pochybnosti o jeho schopnostech jako profesionální bavič. Finanční boje jeho rodiny znesnadňovaly jejich podporu Carreyovým ambicím.

Nakonec byly finanční problémy rodiny vyřešeny a přestěhovaly se do nového domova. S větší domácí stabilitou se Carrey vrátil na scénu s více vylepšným aktem. Za krátkou dobu šel z noci s otevřeným mikrofonem na pravidelné placené přehlídky a vybudoval si svou pověst v tomto procesu. Recenzent v Toronto hvězdě si uvědomil, že Carrey byl “skutečnou hvězdou, která přichází k životu”.

Carrey byl brzy zaznamenán komikem Rodneym Dangerfieldem, který podepsal mladého komika, aby otevřel turné. Dangerfield nakonec přivedl Carrey do Las Vegas. Nicméně, Carrey brzy rozhodl se přestěhovat do Hollywoodu, kde on začal hrát v komediálním obchodě a, v roce 1982, objevil se na televizním stand-up přehlídce An Evening u Improv. Následující rok debutoval o svém aktu na The Tonight Show.

Navzdory rostoucí popularitě jako komiks, Carrey obrátil svou pozornost na filmový a televizní průmyslový sektor a zkoušel být členem obsazení pro sezónu 1980-81 v sobotní noci Live NBC. Carrey nebyl vybrán na pozici, ačkoli on později hostil show v květnu 1996, leden 2011 a říjen 2014. V roce 1984, Carrey byl v krátkotrvající sitcom The Duck Factory.

Od roku 1990 do roku 1994 byl Carrey pravidelným členem komedie televizního seriálu In Living Color.

Dokázal si získat i respekt kritiky za své dramatické role ve filmech jako Truman Show, Majestic, Muž na měsíci, či Věčný svit neposkvrněné mysli. V Hollywoodu patří k nejlépe placeným hercům a je považován za jednoho z největších komiků a herců všech dob. Do češtiny jej nejčastěji dabuje Bohdan Tůma.