Iveta Bartošová

Iveta Bartošová byla česká zpěvačka, která se v letech 1986, 1990 a 1991 stala zlatou slavicí.

Měla o dva roky staršího bratra Lumíra a sestru-dvojče Ivanu. Její sestra, dvojče Ivana, je zpěvačka vystupující pod uměleckým jménem „Viana“. Své dětství a dospívání prožila ve Frenštátě pod Radhoštěm (na Kopané). Navštěvovala Lidovou školu umění. První čtyři třídy povinné školní docházky navštěvovala základní školu na Kopané, od páté třídy chodila do sportovní školy ve Frenštátě pod Radhoštěm, zaměřené na běh na lyžích a v létě sprint. Od roku 1980 začala ve Frenštátě studovat na gymnáziu. Od roku 1982 začala veřejně vystupovat s kapelou Dianthus. Její první úspěch na profesionální dráze ji potkal v roce 1983, kdy zvítězila v okresním kole pěvecké soutěže Talent v Novém Jičíně a postoupila do krajského kola v Třinci, kde obsadila druhé místo. To ji kvalifikovalo na festival Mladé písně v Jihlavě (MPJ). Souběžně s třineckým Talentem se konala i soutěž Zlatá loutna, kde Bartošová rovněž obsadila druhé místo.

Na jaře 2008 jí v Česku u vydavatelství EMI vyšlo kompilační trojalbum Platinum collection a na Slovensku výběrové album Gold. Zároveň podnikla velmi úspěšné živé turné nazvané „Jsem zpátky“, které probíhalo v Čechách a na Slovensku a během nějž byly koncerty vyprodány.

V dubnu 2008 bylo ohlášeno její účinkování v muzikálu Mona Lisa v pražském Divadle Broadway. V muzikálu nakonec však nevystupovala.

V září 2008 se provdala za herce a producenta Jiřího Pomeje. V říjnu 2008 vydala u společnosti EMI řadové album nazvané 22 s hity “Jako Fénix” (z muzikálu Mona Lisa) a “Pohádka”.

Závěrem roku 2008 byla vyhlášena Skokanem roku v kategorii zpěvačky v anketě Český slavík (posun z 18. na 5. místo).

Na začátku roku 2009 po 16 letech znovu vyhrála v anketě TýTý.
Ve slovenské taneční soutěži Let’s Dance 3 se umístila na 4. místě, což je historicky nejvyšší umístění ze všech českých účinkujících. Tímto faktem se potvrdilo, že Iveta Bartošová má poměrně početnou skupinu příznivců na Slovensku. V několika rozhovorech v závěru kariéry se zmiňovala o tom, že zde vystupuje daleko raději než v Česku.

K úmrtí Ivety Bartošové došlo 29. dubna 2014 nedaleko jejího bydliště v Praze-Uhříněvsi.

Lehla si do kolejiště v blízkosti železničního přejezdu, těsně před projíždějící osobní vlak CityElefant, který směřoval z Prahy do Benešova. Vlak se strojvedoucímu podařilo zastavit přibližně až 200 m od místa nehody. Bartošová utrpěla těžká zranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehla.

Část cesty k místu srážky šla podél kolejí nebo přímo po nich, jelikož ji vlak přejel v místě, kde není dovoleno kolejiště přecházet, což nasvědčovalo sebevraždě. Tuto verzi potvrzuje fakt, že zpěvačka po sobě zanechala dopis na rozloučenou a dále výpověď strojvedoucího, podle níž se nejednalo o nešťastnou náhodu.