Harrison Ford

Harrison Ford je americký filmový herec. Jeho nejznámějšími rolemi jsou uštěpačný vesmírný pilot Han Solo ve filmové sérii Hvězdné války.

Narodil se v Chicagu v americkém státě Illinois bývalé rozhlasové herečce Dorothy Nidelmanové (rozené 17. října 1917 v New Jersey jako Dora Nidelmanová) a reklamnímu manažerovi a bývalému herci Christopheru Fordovi (skutečným jménem John William Ford – 20. listopadu 1906 – 10. února 1999 New York). Prarodiče z matčiny strany Harry Nidelman a Anna Lifschutzová byli američtí židovští emigranti z běloruského Minsku, kteří se seznámili v Brooklynu a potom se přestěhovali do New Jersey. Rodiče z otcovy strany byli katolíci. John Fitzgerald Ford (americký Ir a estrádní umělec) a Florence Veronica Niehausová (americká Němka), Fordovi rodiče, byli levicového zaměření a nebyli členy žádné církve. Když se Forda novináři ptali, k jaké víře byl vychováván, odpověděl ve šprýmu, že je „demokrat“. Pokud Ford hovořil o tomto rodičovském odkazu, uváděl, že se cítí být „Irem jako člověk a židem jako herec“.

V roce 1960, Ford ukončil Maine East High School v Park Ridge v Illinois, kde, jak říká, si ho vybrali místní trapiči, dívky si ho nevšímaly a také byl shledán nadějným chlapcem. Nastoupil na univerzitu Ripon College ve Wisconsinu, na níž si především jako prostředek k seznámení se ženami jako vedlejší předmět zvolil drama. Do konce prvního roku byl členem folkové kapely jménem The Brothers Gross, kde hrál na gutbucket (kontrabas, který jako ozvučné těleso používá kovový škopek). Byl také členem studentského spolku Sigma Nu. Tři dny před ukončením studia ho vyhodili po tom, co propadl z hlavního předmětu filosofie. Také se obrátil na svého oblíbeného profesora Dr. Tyree (o kterém se zmiňuje ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava) s žádostí o doporučení, aby se mohl vyhnout odvodu do války ve Vietnamu, ale ten ho nebyl ochoten napsat. Vzhledem k těmto událostem Ford přerušil styky s Ripponskou školou. Později, když se stal slavným, se tato malá škola opakovaně snažila kontakt opět navázat a využít jeho popularity, ale herec pomoc odmítl.

 

Počátky:

Forda začalo přitahovat herectví poměrně pozdě. V roce 1964, se přestěhoval do Los Angeles v Kalifornii, kde podepsal smlouvu s filmovou společností Columbia Pictures. Za 150 dolarů týdně hrál v rámci programu pro nové talenty malé role ve třech filmech. V titulcích westernu A Time for Killing z roku 1967 byl za svou malou roli uveden jako „Harrison J. Ford“, s přidaným „J“, ačkoliv neměl druhé jméno, aby se tak odlišil od jiného herce Harrisona Forda, který hrál ještě v němém filmu a zemřel v roce 1957.

Následně přešel do společnosti Universal Studios a dostával malé televizní role. Kvůli nedostatečným hereckým nabídkám a protože musel podporovat svou tehdejší manželku a dva malé syny, stal se profesionálním tesařem – samoukem, přičemž byl i pódiovým technikem populární rockové kapely The Doors. Díky tesařině se stal nezávislým, role si vybíral a první významnější získal v roce 1973 v nízkorozpočtovém snímku tehdy neznámého George Lucase Americké graffiti (American Graffiti) s pěti nominacemi na Oscara.

 

Život:

Ford byl třikrát ženatý. V roce 1964 se oženil s Mary Marquardtovou, se kterou se v roce 1979 rozvedl. Z tohoto manželství se narodili dva synové. Benjamin (* 1967) a Willard (* 1969). Dne 14. března 1983 se znovu oženil s Melissou Mathisonovou, scenáristkou filmů Černý hřebec (The Black Stallion), Kundun – život dalajlámy (Kundun) a E.T. – Mimozemšťan (E.T. The Extra-Terrestrial). S ní má dvě děti: syna Malcolma, narozeného 10. března 1987 a dceru Georgiu, narozenou 30. června 1990. Mathisonová požádala o rozvod 23. srpna 2001, v lednu 2004 byli rozvedeni a tento rozvod se stal jedním z nejdražších v Hollywoodské historii. Od roku 2002 je Fordovou partnerkou herečka Calista Flockhart, známá jako představitelka hlavní role ze seriálu Ally McBealová, se kterou se v červnu 2010 oženil

Ford věnuje čas a peníze také ochraně přírody. Vlastní 800 akrový (3,2 km²) ranč v Jackson Hole ve Wyomingu, jehož přibližně polovinu věnoval přírodní rezervaci. Je ve správní radě neziskové organizace Conservation International, která se věnuje zachování zemské biodiversity.

Patří k těm Hollywoodským hercům, kteří úzkostlivě střeží své soukromí. Mimo propagační akce filmů se v médiích objevuje jen velmi vzácně a dává přednost pobytu ve svém domě ve Wyomingu. Za nejsilnějšího protivníka, který narušuje jeho soukromí, považuje internet.[4]

Ačkoliv nemá rád veřejné projevy, objevil se jednou před podvýborem senátu Spojených států pro podporu tibetského lidu. Jeho záměrem bylo zabránit Číně v získání doložky nejvyšších výhod kvůli její okupaci Tibetu. Výsledkem bylo, že mu Čínská lidová republika do Tibetu zakázala vstup.

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.
Je po něm pojmenovaný druh pavouka s druhovým jménem Calponia harrisonfordi.