France Gall

France Gall, rodným jménem Isabelle Geneviève Marie Anne Gall je bývalá francouzská popová zpěvačka.

Narodila se do rodiny textaře Roberta Galla a Cécile Berthierové, která byla dcerou Paula Berthiera, spoluzakladatele společnosti Petits Chanteurs à la Croix de Bois. Na jaře 1963 natočila první demo snímek, který otec odeslal hudebnímu publicistovi Denisu Bourgeoisovi. Ten jí pozval do Théâtre des Champs-Élysées, kde před ním vystoupila a okamžitě si získala jeho sympatie. Následně podepsala první smlouvu s hudebním vydavatelstvím Philips Records.

První singl, který byl hrán v rozhlase se jmenoval Ne sois pas si bête (Nebuď tak hloupý). Poprvé zazněl na 16. narozeniny začínající zpěvačky. Vydán byl v listopadu a stal se hitem. Další singl N’écoute pas les idoles napsaný Sergem Gainsbourgem, již dosáhl první příčky francouzské hitparády v březnu 1964.

Ve stejné době vystoupila poprvé živě před publikem v roli předskokanky Sachy Distela v Belgii. Poté začala spolupracovat s jeho manažerem a zároveň textařem Mauricem Tézém, který pro ní začal psát nové skladby. Další pro ni složil její otec a vzestup v 60. letech jí zajistila spolupráce s nejlepšími francouzskými skladateli a textaři jako byli Gérard Bourgeois, Jean-Pierre Bourtayre, Vline Buggy Pierre Cour, Joe Dassin, Jacques Datin, Pierre Delanoë, Jean Dréjac, Alain Goraguer, Hubert Giraud, Georges Liferman, Guy Magenta, Eddy Marnay, Jean-Michel Rivat, Jean-Max Rivière, Frank Thomas, Maurice Vidalin, André Popp, Gilles Thibaut a Jean Wiener.

 

Eurovize:

V roce 1965 byla vybrána, aby soutěžila za Lucembursko na Velké ceně Eurovize. Z deseti navrhovaných skladeb si vybrala Poupée de cire, poupée de son od Gainsbourga. 20. března vystoupila ve finále soutěže v italské Neapoli. Přestože její živý výkon nedosahoval nejvyšší úrovně, tak zaujala porotu natolik, že zvítězila. Úspěch jí zajistil známost i mimo Evropu a nahrávka Poupée de cire, poupée de son byla vydána ve Francii, Západním Německu, Itálii a Japonsku.

Francouzská veřejnost jí vyčetla, že vítězství získala účastí za Lucembursko a nikoli za svou rodnou zemi. Poté se k tomuto úspěchu odmítala veřejně vyjadřovat a nechtěla zpívat vítěznou skladbu.

 

V roce 1966 vydala skladbu věnovanou synovi zasttřeleného prezidenta USA Johnu F. Kennedymu, ml. s názvem Bonsoir John John (tak se mu říkalo). v roce 1968 přešla z vydavatelství Philips k La Compagnie a v roce 1971 se stala první francouzskou umělkyní (i mezi muži), která nahrávala u Atlantic Records, a to dva singly C’est cela l’amour a Chasse neige.

Od roku 1970 pravidelně navštěvovala Senegal a v roce 1990 si koupila usedlost na ostrůvku N’Gor blízko Dakaru.

22. června 1976 se provdala za hudebníka Michela Bergera, se kterým spolupracovala po řadu let i profesionálně. Mají spolu dvě děti. 2. srpna 1992 manžel předčasně zemřel na infarkt myokardu. V roce 1997 zemřela také starší dcera Pauline na komplikace cystické fibrózy.

V roce 1979 začala vystupovat v nové rockové opeře Starmania, kterou složil její manžel na text québeckého autora Luca Plamondona.

V roce 1992 zemřel ve věku 44 let na infarkt její manžel, rovněž hudebník Michel Berger. O pět let později podlehla cystické fibróze její dcera Pauline.

Gallová byla v roce 2017 hospitalizovaná kvůli těžké infekci. V roce 2018 podlehla rakovině.