Daniel Landa

Daniel Landa, od konce roku 2012 působící pod pseudonymem kouzelník Žito, je český rockový zpěvák, skladatel, amatérský bojovník muay thai, příležitostný herec a automobilový závodník.

Narodil se 4. listopadu 1968 v Praze. Rodiče se rozvedli, když byl ještě dítě a on byl vychováván matkou, zatímco s otcem měl až do dospělosti spíše špatný vztah. V roce 1988 vystudoval pražskou konzervatoř v hudebně-dramatickém oboru.

V roce 1990 se oženil s tehdejší studentkou režie na FAMU Mirjam Müller, rodilou Němkou, se kterou má tři dcery – starší Anastázii a dvojčata Rozálii a Roxanu.

Landa hrál například ve filmech Proč?, Černých baronech, Copak je to za vojáka… a v německém seriálu Alles ausser Mord. Účinkoval také ve filmech své ženy Mirjam Landové Kvaska (2006) a Tacho (2010), u kterého se podílel i na tvorbě scénáře. Hrál Emanuela Moravce v seriálu České století (epizoda Den po Mnichovu).

V divadle hrál například v dramatu O myších a lidech společně s Davidem Matáskem, v muzikálu Dracula, Krysař a odehrál několik představení v muzikálovém dramatu Tajemství. Ve hře Tajemství Zlatého draka, která měla premiéru v listopadu 2008 a derniéru 18. května 2011 v brněnském Mahenově divadle, hraje postavu Merkuria (v alternaci s Tomášem Traplem).

Napsal scénickou hudbu k několika filmům a divadelním představením – Udělení milosti se zamítá (2002), Gambit (2001) a Ex Offo, naposledy k snímku Kvaska.

Pro Mahenovo divadlo složil Daniel Landa hudbu ke hře Tajemství Zlatého draka
Je rovněž autorem muzikálů. Tzv. dirty muzikál Krysař se poprvé hrál v roce 1996 v divadle Ta Fantastika. Dostal se dokonce i do Rakouska, Německa a Slovenska. V roce 2002 se objevil v nastudování divadla Kalich, kam se vrátil i v následujících letech. Druhým počinem je muzikálové drama Tajemství, které se také hrálo v divadle Kalich. V roce 2008 dopsal s Ondřejem Soukupem další hudbu pro muzikál Touha z pera a režie Mirjam Landy, který vycházel z filmu Kvaska. Dále sepsal pro brněnské Mahenovo divadlo hudbu ke hře Tajemství Zlatého draka, ta měla premiéru v listopadu 2008, derniéra se odehrála 18. května 2011.

V roce 2003 přepracoval Mozartovo Requiem do rockové podoby nazvané Rockquiem, které se hrálo v pražském Obecním domě.

Svoji sólovou kariéru začal deskou Valčík (1993), následovanou alby Chcíply dobrý víly (1995), Pozdrav z fronty (1997), Smrtihlav (1998), Konec (1999). V roce 2000 vyšlo výběrové album Best of Landa. V roce 2002 Landa nahrál 9mm argumentů a o dva roky později album Neofolk, téhož roku vyšla i druhá výběrová deska.

Koncem listopadu 2012 oznámil ukončení své hudební kariéry. Přestal používat i své jméno a začal si říkat kouzelník Žito 44. Velkou kontroverzi vyvolal jeho projev na předávání hudebních cen Český slavík 2012. Podle některých reakcí zde nepokrytě vyhrožoval veřejnosti, podle dalších to byl projev člověka, který prožívá silnou krizi identity.

Jako kouzelník Žito si stanovil sedm „kejklí“, cílů, kterých chce dosáhnout. Hru na kouzelníka Žito ukončil v roce 2016, což uvedl na svém facebookovém profilu.

– plavat freedive s tygřími žraloky
– v mistrovství světa v rallye se umístit do 4. místa
– podplavat egyptskou Blue Hole
– dokončit zápas v thaiboxu proti profesionálnímu boxerovi
– dostat Sigmu Olomouc do finále Ligy mistrů
– uspořádat koncert pro 100 tisíc lidí
– položit základní kámen chrámu Zlatého draka

V prosinci 2012 přinesla média zprávu, že Landa napadl skupinu lidí, kteří se vraceli v půl druhé v noci z oslavy narozenin v hospodě poblíž jeho domu. Podle Landy šlo o „preventivní obranu“, neboť ho skupina měla vulgárně urážet. Vyšlo najevo, že skupina (tři muži a jedna žena) byla v podnapilém stavu, a Landa nebyl obviněn.