Cranberries

The Cranberries je irská hudební skupina, která vznikla roku 1990.

Skupina vznikla v roce 1989 v Limericku pod původním názvem The Cranberry Saw Us. Zakládajícími členy byli bratři Hoganovi, Fergal Lawler a tehdejší zpěvák Niall Quinn, který však vydržel pouhých pár měsíců. Skupina se proto rozhodla udělat konkurz, kde se poprvé objevila osmnáctiletá Dolores O’Riordan. Skupina byla ohromena tím, že někdo malý může mít takhle silný hlas. Dolores na konkurzu zpívala píseň „Linger“, kterou složila noc před konkurzem a která se poté stala prvním hitem skupiny. A bylo rozhodnuto – kapela měla novou zpěvačku, která se pro skupinu stala hnacím motorem.

Jejími členy jsou Michael Hogan (baskytara), Noel Hogan (kytara), Fergal Lawler (bicí). Dlouholetou zpěvačkou kapely byla Dolores O’Riordan, která v lednu 2018 zemřela. Po U2 je to druhá vůbec nejúspěšnější irská skupina.

Slávu si získala svým originálním zvukem, který mísí prvky rocku, postpunku a poprocku. Typický je pro ni hlasový projev zpěvačky s prvky irského folklóru. Mezi nejznámější písně patří „Zombie“, „Dreams“, „Salvation“ nebo „Linger“. Po rozpadu skupiny v roce 2003 se její členové věnovali svým sólovým projektům, a to až do roku 2009, kdy se kapela opět dala dohromady.

Již po několika měsících vydali v nákladu 300 kopií svoje první EP album Nothing Left at All, které bylo po několika dnech v místních obchodech rozebráno. Po tomto úspěchu kapela změnila název na The Cranberries a začala pracovat na ukázkové kazetě pro hudební vydavatelství. Rozeslali ji všem nahrávacím společnostem, o kterých kdy slyšeli. Nakonec podepsali smlouvu se společností Island Records.

V roce 1991 začali v Londýně nahrávat EP album Uncertain. Na něm byly umístěny první verze skladeb „Dreams“, „Linger“ a „Put Me Down“. Album nedopadlo v Anglii vůbec dobře a v anglických časopisech bylo odsouzeno.