Bruno Mars

Bruno Mars, vlastním jménem Peter Gene Hernandez je americký zpěvák, autor písní a hudební producent.

Pochází z Waikiki, ale po ukončení střední školy se přestěhoval do Los Angeles. Je známý jak pro své vlastní mezinárodní hity jako Just the Way You Are nebo Grenade, ale také i pro své featuringy na písních „Nothin’ on You“ od rappera B.o.B, „Billionaire“ od Travieho McCoye. Jako producent se podílel na tvorbě hitů „Right Round“ od Flo Ridy, „Wavin’ Flag“ od K’naan a „Fuck You!“ od CeeLo Green. 14. října 2010 vydal svoje debutové album, Doo-Wops & Hooligans.

Narodil se Peterovi a Bernadette „Bernie“ Hernandezovým, jejichž předci pocházeli z Portorika a Filipín. Byl jedním z šesti dětí této hudební rodiny (otec muzikant, matka byla tanečnice). Když mu byly 2 roky, začal mu jeho otec říkat Bruno, podle amerického wrestlingového zápasníka Bruna Sammartina, se kterým měli, podle jeho otce, stejně buclaté tváře. V té době byli jeho vzorem takoví zpěváci, jako třeba Michael Jackson nebo Elvis Presley. V roce 1990 vystupoval v pořadu MidWekk jako „Malý Elvis“. V roce 2003, po dokončení President Theodore Roosevelt High School, se odstěhoval jako sedmnáctiletý mladík do Los Angeles, aby se mohl věnovat své hudební kariéře.

Krátce po přestěhování do Los Angeles zpíval v Motown Recods, což ale k ničemu nevedlo. Nicméně tyto zkušenosti se ukázaly být prospěšné pro jeho kariéru, když se setkal se skladatelem a producentem Philipem Lawrencem. Tehdy spolu a s Arim Levinem psali písně a založili produkční tým The Smeezingtons. V roce 2006 jej Lawrence představil jeho budoucímu manažerovi z Atlantic Records, Aaronu Bay-Schuckovi. Poté, co ho slyšel zpívat pár písniček s kytarou, chtěl okamžitě podepsat smlouvu, ale nakonec trvalo tři roky, než se tak stalo. Mezitím je ale Bay-Schuck najal a The Smeezingtons k psaní a produkování písní pro umělce, kteří již pro Atlantic Records nahrávali. V rozhovoru (podle Bay-Schucka) pro HitQuarters on sám uvedl, že ačkoli jeho konečný cíl měl být sólový umělec, byl ochoten psát a produkovat pro ostatní umělce, aby tak přispěl ke zlepšení jeho psaní písní, což mu pomohlo objevit sama sebe.

V říjnu 2012 vyšel první singl z alba Unorthodox Jukebox. Album vyšlo prosinci téhož roku a prvním singlem byl „Locked Out of Heaven“. v USA album debutovalo na druhé příčce Billboard 200 s počtem prodaných kopií přesahujícím 187 000 a ve Velké Británii se dokonce stalo nejrychleji prodávaným albem roku 2012. V únoru 2013 se opět dočkal nominace v již 55. ročníku předávání cen Grammy. Téhož roku vyhlásil časopis Billboard Bruna Marse umělcem roku.V létě 2013 odstartoval světové tour po Evropě a USA s názvem The Moonshine Jungle Tour. Přiveze s sebou i úspěšnou zpěvačku Ellie Goulding. 6.listopadu 2013 navštíví i Pražskou O2 arénu.