Andrej Babiš

Andrej Babiš je český politik a podnikatel slovenského původu a od prosince 2017 předseda vlády České republiky. Od října 2013 je poslancem Parlamentu České republiky.

Do 3. února 2017 působil Babiš také jako podnikatel. Je zakladatelem velkého koncernu Agrofert. V průběhu let soustředil ve svých rukou značnou ekonomickou, politickou a mediální moc, a bývá proto někdy označován za oligarchu. Celé Babišovo jmění bylo v říjnu 2017 odhadováno na 4,1 miliardy dolarů, což jej kvalifikuje jako 564. nejbohatšího člověka světa, druhého nejbohatšího českého občana, a zároveň vůbec nejzámožnějšího Slováka.

V souvislosti s postavením svého otce strávil Babiš část svého dětství a mládí ve Francii a ve Švýcarsku. Po studiích na bratislavské Vysoké škole ekonomické (VŠE) začal pracovat v podniku zahraničního obchodu Chemapol. V roce 1980 se stal členem Komunistické strany Československa (KSČ). V roce 1985 byl Babiš vyslán jako zahraniční delegát do Maroka, kde strávil šest let.

V roce 1980 začala Státní bezpečnost (StB) Babiše evidovat jako svého důvěrníka, a od roku 1982 údajně jako agenta s krycím jménem „Bureš“. Babiš jakoukoli vědomou spolupráci s StB rezolutně popírá.

Andrej Babiš na rozdíl od většiny mužských absolventů nestrávil po vysoké škole ze zdravotních důvodů rok na vojně. Po promoci tak na podzim 1978 nastoupil do podniku zahraničního obchodu (PZO) Chemapol Bratislava (který se krátce po Babišově nástupu přejmenoval na Petrimex).

První týdny v Petrimexu byly pro Babiše údajně rozčarováním, po měsíci prý dal výpověď. Nicméně vedení se nad ním slitovalo a přeřadilo ho do skupiny, kde měl na starosti kontrolu dováženého čpavku, síry a dalších surovin. Po nějakém čase byl přesunut do 31. obchodní skupiny, která měla na starosti plasty a zpočátku také pomocné gumárenské přípravky. V této skupině začal jeho rychlý kariérní růst. Prošel funkcemi samostatného referenta, vedoucího referátu a už na začátku 80. let dosáhl na funkci zástupce ředitele této obchodní skupiny. V kariérním růstu Babišovi pomáhala jeho píle, ale také i politická angažovanost. V podniku vedl základní organizaci SSM a už v roce 1980 vstoupil do KSČ. V této době Babiš začal spolupracovat s Antonem Rakickým, který se stal na dlouhou dobu jeho ochráncem (Rakický byl šéfem 32. obchodní skupiny, po roce 1989 se stal ředitelem celého Petrimexu, stál u vzniku Agrofertu). Také se stal kádrovou rezervou na vycestování do zahraničí, přičemž díky jeho znalosti francouzštiny připadaly v úvahu severoafrické země obchodující s fosfáty.

Od 70. let byla Babišovou manželkou spolužačka z gymnázia a později lékařka Beata (Beatrice) roz. Adamovičová, mají spolu dceru Adrianu a syna Andreje. Manžel dcery Adriany Martin Bobek pracuje ve společnostech Agrofertu. Od 90. let však Babiš žil s družkou Monikou (roz. Herodesovou), s níž má dvě děti, Vivien a Frederika. Monika si v roce 2013 změnila příjmení na Babišová. Dne 29. července 2017 se Andrej s Monikou oženil. Má o sedm let mladšího bratra, podnikatele Alexandra Babiše.

V různých rozhovorech uvedl, že věří v Boha.