Alicia Keys

Alicia Keys, rodným jménem Alicia J. Augello-Cook je americká zpěvačka R&B a soulu, skladatelka, klavíristka, producentka, filantropka a příležitostná herečka a spisovatelka.

Narodila se irsko-italské matce Terri Augello a jamajskému otci Craigovi Cookovi v newyorském Manhattanu. Terri byla herečka a pomocnice v právnické kanceláři, proto vyrůstala v chudém prostředí v tzv. „Hell’s Kitchen“ v jednopokojovém bytě. V roce 1985 se s několika dalšími dívkami dostala příležitost si zahrát malou roličku v jednom díle seriálu The Cosby Show. V sedmi letech začala hrát na klavír a hrála klasiku Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta a jejího oblíbeného Frédérica Chopina. Ve čtrnácti napsala svou první píseň „Butterflyz“ , kterou později nahrála na své debutové album. Její rodiče se rozešli když byla ještě malá a tak ji vychovávala pouze její matka, která ji podporovala v rozvíjení jejího hudebního talentu. V roce 2005 tisk uvedl, že se se svým otcem pokusila usmířit. Toto však popřela a řekla, že její slova byla špatně podána.

Ve svých šestnácti letech ukončila školu „Professional Performing Arts School“ a i přesto, že byla přijata na Columbia University se stipendiem, rozhodla se, že se bude radši věnovat své hudební kariéře. Podepsala smlouvu na nahrání dema s Jermaine Duprim a jeho nahrávací společností „So So Def“. Napsala a nahrála píseň „Dah Dee Dah (Sexy Thing)“, která se objevila na soundtracku k filmu „Muži v černém“. Toto byla její první profesionální nahrávka, avšak nikdy nebyla vydána jako singl a její smlouva byla rychle ukončena. Později se seznámila s Clivem Davisem, který s ní podepsal smlouvu u „Arista Records“, později však přešla k jeho vlastní nahrávací firmě „J Records“. Nahrála písně „Rock wit U“ a „Rear View Mirror“, které se objevily na soundtracku k filmům „Shaft“ a „Dr. Dolittle 2“. Alicia poté v roce 2001 vydala své debutové album Songs in A Minor.

Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen – čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

 

Herecká kariéra:

Dokončila natáčení filmu, kde hrají například i Ben Affleck, Ray Liotta, Common, Andy Garcia, Jeremy Piven a Ryan Reynolds, Smokin’ Aces. V kinech se objevil 26. ledna 2007. Hraje v něm vražedkyni Georgii Sykes. Její kolegové ji chválili, Ryan Reynolds řekl, že má přirozené herecké schopnost a byl překvapen, že nikdy předtím ve filmech nehrála.

Mimoto dotočila i svůj druhý film The Nanny Diaries po boku Scarlett Johanssonové. Ve filmu hrála její nejlepší kamarádku.

Se svým dlouhodobým manažerem Jeffem Robinsonem podapsala smlouvu na film, který bude předělávkou filmu „Bell,Book and Candle“ z roku 1958. V něm bude hrát čarodějku. Společně s Robinsonem také založila televizní produkční společnost „Big Pita“. Jejich prvním projektem bude seriál založený na Aliciiných vzpomínkách z dětství coby mulatka vyrůstající v New York City.

 

Zajímavosti:

Jde o jednoho z mála žijících lidí, o kterých se ve své písni zmiňuje Bob Dylan. Učinil tak v písni „Thunder on the Mountain“, kde zpívá: „I was thinking ’bout Alicia Keys, I couldn’tkeep from crying/While she was born in Hell’s Kitchen, I was livin’down the line/I’m wondering where in the world Alicia Keys could be, Ibeen looking for her even clear through Tennessee“.
Je čestným členem spolku Alpha Kappa Alpha.
Na Kolumbijské univerzitě závodně plavala. Dokonce se málem kvalifikovala na olympijské hry.