Adam Gebrian

Adam Gebrian je český architekt, teoretik, propagátor, kritik architektury a její fanoušek, jak sám o sobě tvrdí.

Narodil se v Boskovicích, ale dětství prožil ve Zlíně. V roce 2006 absolvoval Fakultu umění a architektury Technické univerzity v Liberci, postgraduálně studoval na Southern California Institute of Architecture (SCI-Arc) v Los Angeles (absolvoval v roce 2008).

Namísto vlastního navrhování staveb se vědomě rozhodl pro propagaci architektury a za tuto „neúnavnou publikační a diskuzní aktivitu ve veřejném prostoru směřující ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře“ získal v roce 2015 titul „Architekt roku“.

Na studiích v Liberci se seznámil se svou budoucí manželkou, umělkyní Markétou Gebrian (* 1981). Žili v Amsterdamu, Rotterdamu, Paříži, Londýně, Los Angeles a v Praze. Vzali se v roce 2011, v listopadu roku 2015 se jim narodil syn Filip.

Adam Gebrian pracoval v architektonických kancelářích Maxwan, Dominique Perrault Architecture, A69 a Bamber & Reddan. V letech 2007 až 2014 byl členem redakční rady časopisu Era 21. Od roku 2009 je moderátorem vlastního pořadu Bourání na Radiu Wave. Psal týdenní seriál o architektuře pro Lidové noviny a pro Respekt,  poté pro Hospodářské noviny. Byl jedním z hlavních přispěvatelů skupinového blogu (nejen) o architektuře archit.cz. Podílel se na projektu Ostrava 2015.  Je jedním z autorů nově vytvořeného Centra architektury a městského plánování (CAMP) v Praze, které sídlí v budově Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Na internetové televizi Stream.cz uvádí svůj pořad Gebrian versus, ve kterém se zabývá hlavně architekturou ve veřejném prostoru a novými stavbami placenými z veřejných zdrojů. V novějších dílech pořadu se zabývá také zahraničními stavbami a projekty. Vyučuje na soukromé škole architektury ARCHIP a na Prague Institute. Podílí se na organizaci multioborové setkávací akce Pecha Kucha Night.