50 Cent

Curtis James Jackson, známý spíše pod pseudonymem 50 Cent, je americký gangsta rapper, který se proslavil alby Get Rich Or Die Tryin’ a The Massacre.

Narodil se v roce 1975 v newyorské čtvrti South Jamaica, Queens. Jeho matka (Sabrina Jackson) byla drogovou dealerkou, zavraždili ji, když mu bylo osm let. Se svým otcem se nikdy nesetkal a ani neví, kdo jím je. Po smrti své matky vyrůstal ve sklepě bez oken, v domě svých prarodičů. Od jedenácti let začal boxovat a zhruba od dvanácti prodávat crack, pod přezdívkou “Boo Boo”

V roce 1994 byl dvakrát zatčen a poslán na sedm měsíců do ústavu pro mladistvé delikventy. Po těchto zkušenostech začal používat přezdívku 50 Cent, jako symbol svého přerodu. Tuto přezdívku si zvolil podle brooklynského zloděje Kelvina “50 Cent” Martina.

Po úspěchu alba Get Rich Or Die Tryin’ si 50 Cent roku 2003 koupil luxusní nemovitost o rozloze 4 500 m² v Connecticutu, kterou předtím vlastnil boxer Mike Tyson. Nemovitost ho stála 4,1 milionů dolarů, a dalších až 10 milionů vynaložil na renovaci. Tento dům představil v roce 2008 v pořadu MTV Cribs, ve kterém oznámil, že je na prodej. Původní prodejní cenu stanovil na 18,5 milionů dolarů. Tu ovšem posléze stále snižoval. V roce 2015 se prodejní cena snížila až na 8,5 milionů dolarů. Nemovitost se mu ovšem stále nedařilo prodat. Mimo tohoto domu vlastnil i řadu dalších, jeden z nich představil v klipu k písni „Hold On“.

V roce 2003 spustil svou vlastní oděvní značku “G-Unit Clothing Company”, také podepsal smlouvu se spoluprací se značkou “Reebok”, která roku 2009 skončila.

V roce 2000 přežil pokus o vraždu, při kterém byl devětkrát zasažen projektilem ráže 9 mm, díky čemu si vysloužil přezdívku Bulletproof (“Neprůstřelný”). V současnosti je jedním z nejbohatších rapperů světa a mimo hudby se věnuje herectví a podnikání v nejrůznějších oborech.

50 Cent vyhrál již 60 cen a byl 83x nominován.